Asset Publisher
Żółw błotny w Dretyniu
Na terenie Nadleśnictwa Dretyń występuje jedyne na Pomorzu i jedno z niewielu w Polsce potwierdzone i objęte stałym monitoringiem przez Uniwersytet Wrocławski stanowisko lęgowe, objętego ścisła ochroną, żółwia błotnego Emys orbicularis.
Żółwie błotne w naszych warunkach klimatycznych mogą budzić się ze snu zimowego niekiedy już w marcu, ale wówczas nie są zbyt aktywne. Najczęstszymi terminami pierwszych obserwacji ich aktywności jest kwiecień, a w przypadku długotrwałego okresu chłodu - początek maja. Wiosną stosunkowo najłatwiej je zaobserwować, gdyż po długim okresie chłodu chętnie wygrzewają się w promieniach słońca wychodząc na oświetlone, pływające pnie, gałęzie drzew, pniaki po ściętych drzewach, kępy roślinności wodnej i nadwodnej, pobrzeże zbiornika. Gody odbywają się zazwyczaj w kwietniu lub w maju. W tym czasie żółwie ze względu na wzmożoną aktywność ruchową, stale przemieszczają się i penetrują toń wodną tracąc przy tym czujności
wobec potencjalnych zagrożeń.
Aktywne pozostają do przełomu października i listopada, ale przy szybkim nastaniu niskich temperatur powietrza, a co za tym idzie stopniowym obniżaniem się temperatury wody, niekiedy gromadzą się w miejscach hibernacji już we wrześniu. Okres ich aktywności może więc w poszczególnych sezonach znacząco się różnić.
Samice żółwia błotnego w Polsce składają jaja jeden raz w roku, w jednym rzucie. Znane
są dotychczas tylko 2 przypadki składania u nas jaj dwa razy w sezonie. Składanie jaj w naszych warunkach klimatycznych może rozpoczynać się już w połowie maja i kończyć w drugiej dekadzie czerwca i uzależnione jest od szeregu czynników takich jak okres zakończenia hibernacji, rozpoczęcie i długość trwania.
Ciężarna samica w końcowym okresie przed złożeniem jaj zazwyczaj żeruje w wodzie, wygrzewa się i wyczekuje odpowiedniego momentu na wyruszenie w kierunku lęgowiska. W pewnym momencie pojedynczo, a czasem kilka samic niemal równocześnie opuszcza wodę i bezbłędnie kieruje się do znanych sobie terenów lęgowych. Wkraczając na lęgowisko samica zazwyczaj dosyć długo wędruje po nim z wysoko podniesioną głową, kluczy pomiędzy kępami traw i innej roślinności, obserwuje otoczenie. Co jakiś czas zatrzymuje się, obniża głowę jakby wąchała ziemię.
W międzyczasie kopie dołek, do którego składa jaja. Ich liczba może wahać się od 3 do 24, średnio około 12-15. Świeżo złożone są śnieżno-białe, owalne, otoczone lekko chropowatą twardą skorupą, która w końcowym okresie inkubacji mięknie, a na jej powierzchni pojawiają się wówczas przebarwienia szarego, szaro-czarnego lub brązowego koloru. Najmniejsze zmierzone jaja charakteryzowały się długością 27,8-29,1 mm, szerokością 18,0-18,7 mm i wagą 5,6-6,4 g, podczas gdy największe miały 35,9-39,1 mm długości, 20,5-22,3 mm szerokości i ważyły 8,7-10,1 g.
Zasypany dołek z jajami przykrywany jest na górze ułożonymi równolegle fragmentami miejscowej roślinności, w tym przede wszystkim szczotlichy siewej, aby zabezpieczyć gniazdo przed nadmierną utratą wilgotności i stworzyć wewnątrz warunki inkubatora.
Za główne przyczyny zanikania populacji żółwia błotnego w Polsce uważa się:
- fragmentację i zanik siedlisk wodno-błotnych;
- regulacje brzegów cieków;
- degradację, dewastację i zmiany sposobu użytkowania znanych i potencjalnych lęgowisk;
- sukcesję roślinności w siedliskach wodno-błotnych i na lęgowiskach;
- zanieczyszczenie głównie środowiska wodnego;
- drapieżnictwo;
- odłów (kłusownictwo i do celów hodowlanych);
- choroby i pasożyty;
- rozwój sieci szlaków komunikacyjnych;
- introdukcję obcych podgatunków żółwia błotnego, a ponadto głównie egzotycznych gatunków żółwi (zaśmiecanie genetyczne i konkurencja międzygatunkowa).
Priorytety w ochronie żółwia błotnego:
- przywracanie zdegradowanych nisz ekologicznych poprzez odtwarzanie zdegradowanych zbiorników wodnych,
- przeciwdziałanie fragmentacji ich siedlisk;
- utrzymanie populacji funkcjonujących w systemie metapopulacyjnym;
- redukcja zanieczyszczenia środowiska;
- ograniczanie wpływu drapieżników rodzimych;
- eliminacja drapieżników obcego pochodzenia;
- ochrona populacji na krańcach ich zasięgu;
- zaniechanie wsiedlania obcych gatunków / podgatunków żółwi;
- wdrażanie wszechstronnych projektów ochronnych uwzględniających ochronę bierną, czynną, badania naukowe, edukację.[Bartłomiej Najbar, Zielona Góra, listopad 2011 r.]