Asset Publisher Asset Publisher

Drewno - ekologiczny opał

Ostatnie dni z temperaturami poniżej 0°C spowodowały wzrost emisji dymów i pyłów do atmosfery z domowych kotłów grzewczych. Eksperci alarmują, że smog to już nie tylko problem wielkich aglomeracji, ale również niewielkich miast i miasteczek. Jak skutecznie  walczyć z tym groźnym i uciążliwym przeciwnikiem? Poniżej kilka podpowiedzi.

 

Czym palić w piecu?

Najbardziej ekologicznym materiałem opałowym jest drewno, które w odróżnieniu od paliw kopalnych, jest odnawialnym źródłem energii. 

 

Jakim drewnem palić?

Najbardziej ekologicznym i uzyskującym najwyższą kaloryczność jest drewno gatunków liściastych takich jak dąb, grab, buk, klon, jesion, brzoza czy topola. Dobrze spalają się także drzewa owocowe takie jak grusza, czy jabłoń.

 

Jak przygotować drewno przed spalaniem?

Drewno przed spalaniem należy wysuszyć do wilgotności około 20%. Dzięki temu proces spalania odbywa się efektywniej i nie występują straty energetyczne na podgrzanie i osuszenie drewna. Najbardziej wymagające gatunki takie jak dąb należy sezonować minimum dwa lata, w miejscu osłoniętym przed deszczem, lecz przewiewnym. Dzięki temu drewno będzie szybciej wysychało i w krótszym czasie będzie mogło być wykorzystane do ogrzania naszych domów. Dobrą praktyką jest wykorzystanie drewna ściętego w okresie zimowym zawierającego znacznie niższą ilość wody.

 

Kiedy drewno jest wystarczająco suche?

Należy zwrócić uwagę na ciężar oraz barwę drewna. Drewno suche przybiera ciemniejszą barwę oraz jest lekkie, w odróżnieniu od drewna mokrego.

 

Jak spalać drewno „oddolnie", czy „odgórnie"?

Oczywiście odgórnie. Jest to ekologiczny sposób spalania paliw.

 

Spalanie drewna „odgórnie" – jak robić to właściwie?

Suche drewno układamy w palenisku naprzemiennie równolegle i prostopadle od największych do najmniejszych polan. Na samej górze rozpalamy ogień. Płomienie będą powoli trawiły drewno poczynając od góry ku dołowi paleniska, co znacznie wydłuży czas spalania.

 

Stosując się do powyższych porad poprawimy jakość powietrza w naszym otoczeniu, a nasze piece staną się mniej uciążliwe dla środowiska.