Asset Publisher Asset Publisher

Standardy Ochrony Małoletnich

STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY [Standardy Ochrony Małoletnich)

Nadleśnictwa Dretyń - wersja skrócona dla Małoletnich -

 

 

Przemoc i krzywdzenie są niestety zbyt częste i mogą występować w różnych miejscach, w których się znajdujesz. Zależy nam, aby zajęcia edukacyjne organizowane przez nasze Nadleśnictwo przebiegały w miłej atmosferze z poszanowaniem godności wszystkich uczestników. W tym celu, wprowadziliśmy Standardy Ochrony Małoletnich, które są nie tylko naszym obowiązkiem, ale także wyznacznikiem w kreowaniu przyjaznej przestrzeni dla Ciebie.

 

Wierzymy, że te wartości są kluczem do budowania przyjaznych relacji. Ale to nie wszystko - chętnie usłyszymy, co jest ważne dla Ciebie! Jeśli masz propozycje, jak wzbogacić nasz zestaw wartości, daj nam znać. Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły i sugestie.

  1. Jeśli podczas spotkania z nami doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro lub wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do swojego opiekuna lub pracownika Nadleśnictwa. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić.
  2. Jesteś dla nas najważniejszą osobą, bez której nasze działania nie miałyby sensu. Dlatego szanujemy Twoje prawa, w szczególności godność i dążymy do zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Masz prawo być traktowana/y tak samo, jak inne osoby na zajęciach.
  3. W komunikacji z Tobą kierujemy się szacunkiem, cierpliwością i wyrozumiałością. Masz prawo podczas spotkań do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
  4. Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć - NIE. Szanujemy Twoje prawo do odmowy. Pracownikowi nie wolno robić zdjęć czy też filmów, bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów.
  5. Podczas korzystania z Internetu na zajęciach, bądź ostrożny.
  6. Osoby mające bezpośredni z Tobą kontakt mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać Twoją przestrzeń osobistą, nietykalność cielesną lub spowodować u Ciebie poczucie zagrożenia, dyskomfortu bądź strachu.

 

Pamiętaj!

 

Zawsze powinieneś/powinnaś czuć się bezpiecznie i być sobą. Lubimy Cię takim, jakim/jaka jesteś i cieszymy się, gdy nas odwiedzasz oraz uczestniczysz w naszych spotkaniach. Podczas zajęć do Twoich obowiązków również należy przestrzeganie zasad i norm ustalonych w trakcie prowadzonych spotkań. Słuchaj poleceń nauczyciela lub osoby prowadzącej zajęcia.

  1. Szanuj kolegów i koleżanki oraz inne osoby, a także ich prawo do odmienności i zachowania tożsamości.
  2. Swoim zachowaniem nie naruszaj prawa innych dzieci czy osób, np. nie wyśmiewaj, nie prześladuj, nie dokuczaj.
  3. Pamiętaj, aby twoje zachowanie wobec innych osób cechowało się wysoką kulturą osobistą, np. używaj zwrotów grzecznościowych, bądź zawsze uprzejmy, życzliwy, używaj poprawnego słownictwa, nie używaj wulgarnych słów, kontroluj swoje zachowanie i emocje, wyrażaj opinię w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.

 

Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, to również możesz zadzwonić pod te numery:

  1. 116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
  2. 800121212 - dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.

 

Osoby, które tam pracują, udzielą Ci wielu przydatnych wskazówek i pomogą rozwiązać Twoje problemy.