Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmianie ptaków zimą.

Dokarmianie ptaków zimą.

 

Zima to pora roku trudna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, a w szczególności ptaków. Zanim przystąpimy do ich dokarmiania, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

 

Kiedy rozpocząć dokarmianie?

Jednoznaczne wskazanie terminu rozpoczęcia dokarmiania ptaków jest trudne. Jedni uważają, że najlepszym czasem jest listopad. Jako argument za tym terminem przemawia fakt, że zwierzęta zdążą przyzwyczaić się do „nowej stołówki” przed nadejściem śniegu i mrozu. Ponadto zdążą zgromadzić dużą ilość tkanki tłuszczowej, niezbędnej do przetrwania trudnych zimowych miesięcy. Inni twierdzą, że powinniśmy rozpocząć dokarmianie, kiedy śnieg uniemożliwi zwierzętom żerowanie. Zbyt wczesne podawanie karmy może spowodować pozostanie niezimujących w naszym kraju zwierząt.

 

Jak często podawać karmę?

Karmę należy podawać regularnie. Zwierzęta szybko się przyzwyczają do źródła pokarmu. Dobrą praktyką jest wykładanie pokarmu codziennie, w małych dawkach, niż jedną za dużą. Zapobiegnie to pleśnieniu karmy. Bardzo ważną rzeczą jest umiejscowienie w pobliżu karmnika poidełka ze świeżą, niezamarzniętą wodą. Ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem, czy lodem.

 

O czym trzeba pamiętać?

Karmnik należy umieścić, jeśli to możliwe, w pobliżu krzewów takich jak: jarzębina, róża, głóg, bez lilak, których owoce stanowią uzupełnienie diety.

Karmnik należy zabezpieczyć przed drapieżnikami, wieszając w niedostępnym np. dla kotów miejscu lub stawiając na zabezpieczonej przed wspinaniem podporze.

„Ptasia stołówka” musi być regularnie sprzątana z resztek wykładanej karmy oraz odchodów. Wykonując tą czynność należy używać gumowych rękawiczek dla własnego bezpieczeństwa.

Nie należy ptakom wykładać solonego lub wędzonego pokarmu. Zamiast tego lepiej wywiesić surową słoninę, ale na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie, ponieważ może zaszkodzić ptakom.

 

Czym karmić ptaki?

Jako karmę możemy wykorzystać zboża takie jak: proso, pszenicę, jęczmień, owies, lub ich mieszankę. Ponadto idealną karmą są nasiona roślin oleistych (słonecznik, rzepak, rzepik). W przypadku braku dostępu do powyższych produktów można wykorzystać różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, orzech włoskie i laskowe świeże owoce (jabłka i gruszki) i gotowane warzywa oraz słoninę, łój i smalec.

 

Do kiedy dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać do nadejścia wiosny – okolice kwietnia. Zakończenie dokarmiania przed tym terminem jest błędem, ponieważ to szczególnie trudny okres dla ptaków, ze względu na ograniczoną dostępność pokarmu oraz wykorzystaną w trakcie zimy tkankę tłuszczową.

 

Stosując się do powyższych rad nie popełnimy błędów w trakcie zimowego dokarmiania ptaków, a nasi podopieczni w dobrej formie dotrwają do wiosny.